Przejdź do głównej zawartości

Wyrok: kobieta

Selektywna aborcja, zabijanie niemowląt płci żeńskiej, naruszanie bezpieczeństwa osobistego, gorsze odżywianie, które prowadzi do chorób i śmierci, uznawane są za najważniejsze przejawy dyskryminacji, a przede wszystkim „niedoboru” kobiet. Czarna księga kobiet pod redakcją Christie Ockrent to zbiór reportaży, felietonów, świadectw dotyczących sytuacji kobiet na świecie. Przyjmuje się, iż na początku XXI wieku w Azji „brakowało” ich około 90 milionów. Wprowadzona w 1978 roku w Chinach polityka regulacji narodzin, handel kobietami i dziewczynkami większa wśród nich śmiertelność, ponieważ niewłaściwie leczone, przepracowane, a dodatkowo rodzą dużo dzieci, przekonanie, że dla rodziny wartość posiada syn, który zapewni jej byt, doprowadziły do sytuacji, w której zachwiane zostały proporcje demograficzne pomiędzy płciami. Kobiety sprowadzane są często wyłącznie do roli rozrodczej, do poziomu pochwy i macicy, dostarczycielek kolejnych pokoleń. Jeżeli dodać do tego gwałty (także w rodzinie), okaleczenia narządów płciowych, bicie, powstaje wówczas nie tylko czarna księga, ale otchłań, w której pogrąża się kobiety. Już po lekturze kilku artykułów zamieszczonych w zbiorze, odbiorca musi uświadomić sobie, że wiele z tych praktyk spotkać można także w Europie, a szok jest wówczas jeszcze większy. Problem upodlenia, dyskryminacji kobiet spotkać można, np. we Francji, gdzie politycy, prawo są bezradne wobec obyczajów panujących wśród imigrantów między innymi z Afryki czy Azji. Dodatkowym przejawem prześladowania jest nierówny, utrudniony dostęp do polityki, prawa wyborcze w Europie kobiety otrzymały dopiero w XX wieku, a w krajach afrykańskich i azjatyckich sytuacja jest jeszcze gorsza. Dehumanizacja kobiet i dziewczynek to także sprowadzenie ich wyłącznie do cielesności, sprzedawanie do domów publicznych. Prostytucja jako forma niewolnictwa jest wspierana przez turystykę seksualną, ponieważ na całym świecie znajdują się amatorzy tego typu usług, którzy napędzają nielegalny, haniebny biznes.
W Czarnej księdze kobiet znaleźć można nie tylko liczne przykłady znęcania się nad kobietami i wykorzystywania dziewczynek, ale także świadectwa tych, którym w jakiś sposób udało wydostać się ze swoich środowisk i które podjęły nierówną walkę o prawa swoich rodaczek. Przykłady te są jednak nieliczne i stanowią formę krzyku, który jednak ginie niemal bez echa, gdyż zmiany mentalne  i prawne są niezwykle powolne, napotykają na olbrzymi opór, tych którzy są zainteresowani zachowania status quo.
W książce znalazły się także artykuły Polek, między innymi Magdaleny Środy czy Małgorzaty Fuszary, które poruszają problem dostępu do polityki, zatrudnienia oraz legalnego przerywania ciąży.
Czarnej księgi kobiet nie czyta się szybko, dla przyjemności, nie tylko ze względu na jej objętość. Każda z prezentowanych w niej historii to kolejny wstrząs, który zmusza do myślenia, analizowania. Gdy czytelnik uświadomi sobie, że w każdej minucie, gdzieś na świecie kobieta jest prześladowana ze względu na swoją płeć, to trudno przejść spokojnie do porządku dziennego.
            Książkę polecam wszystkim, niekoniecznie w całości, gdyż już kilka rozdziałów daje przedsmak tego, co czeka na dalszych stronach, którzy nie obawiają się silnych emocji. Na pewno nie pozostaniecie obojętnymi.

Ch. Ockrent (red.), Czarna księga kobiet. W.A.B., Warszawa 2007.
Tekst ukazał się także na portalu Lektury Reportera
www.lekturyreportera.pl/ksiazki/wyrok-kobieta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen. I. Wiśniewska

Źródło okładki Wszystkim, którzy zaczynają marudzić, że zimno, zaczynam opowiadać o książce Ilony Wiśniewskiej „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. Na początku robią wielkie oczy, potem stopniowo przyznają mi rację, a na koniec kwitują, że na Spitsbergen nie wybierają się i nadal jest im zimno. Walka z wiatrakami? Być może, ale zawsze zwątpienie zasiewam. Autorka skupia się na mieszkańcach miasteczka Longyearbyen na Spitsbergenie, najdalej wysuniętego na północ siedliska ludzkiego. Przyjeżdżają tu zakręceni ludzie z całego świata, którzy tworzą swoisty tygiel kulturowy. To z pewnością barwne postacie, które przywożą tu swoje problemy, doznają radości i niezależnie od motywów, jakie nimi powodują, by osiedlić się w tym miejscu, wydaje się, że swoją postawą „ocieplają”, a na pewno oswajają to pozornie nieludzkie miejsce. Jedną z nich jest I. Wiśniewska, która pisze o życiu w Arktyce, począwszy od relacji międzyludzkich, a skończywszy na załatwianiu potrzeb fizjologicznych,...

Pomiędzy słowem a istnieniem

Anna Nasiłowska poetka , pisarka , krytyk literacki i historyk literatury współczesnej w Dominie zmierzyła się z tematem narodzin życia oraz emocji, często bardzo trudnych, rodziców, zwłaszcza kobiety. Ona nie jest przygotowana do roli matki, której uczy się po porodzie, ale ciąża doprowadziła do pewnej symbiozy z dzieckiem. Nasiłowska dyskutuje z kulturowym obrazem matki, w jej tekście ból i fizyczność zajmują bardzo istotne miejsce, a karmienie piersią nie jest estetyczne. Poród i macierzyństwo nie są sielanką pomiędzy pięknym, pachnącym dzieckiem a jego idealną matką, która w książce stopniowo wchodzi w nową rolę, ale czuje się także wykluczona ze społeczeństwa, przeżywa rozterki, nie okazuje entuzjazmu, jakiego oczekuje otoczenie. Ciało kobiety w ciąży i po porodzie zmienia się, zaczyna się go wstydzić, dlatego próbuje je ukryć. Czuje się mniej atrakcyjna, inaczej postrzega swoje ciało, a kultura na tym etapie nie jest pomocna, ponieważ powstawały dzieła na temat śmierci...

Wybór Zofii. W. Styron

Źródło okładki William Styron to amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, któremu ś wiatową sławę przyniosła książka „ Wybór Zofii” . Jej narratorem jest Stingo, który w 1947 roku marzy o zostaniu pisarzem, jednak o przedstawianych wydarzeniach opowiada z perspektywy około trzydziestu lat. Informacje są zatem przefiltrowane, ma do nich pewien dystans i pisze o sobie często z pewną ironią, np. o pierwszych miłościach młodego Stingo. Dwudziestodwuletni chłopak obserwuje otoczenie, szczególnie interesuje go lokatorka mieszkająca nad nim, Polka, która 1,5 roku wcześniej uwolniona została z Oświęcimia. Stingo dawkuje informacje o życiu Zofii w Polsce pod niemiecką okupacją, potem w obozie i przeplata   je opowieścią o przyjaźni z Zofią i jej kochankiem Natanem. Zofia jest Polką z Krakowa. Wykształcona, piękna, zazwyczaj ostrożna trafiła do Oświęcimia za szmugiel mięsa. Uzależniona psychicznie od Natana, nadużywa alkoholu, opowiadając o swoim życiu często konfabu...